Co nejíst po padesátce?

Uvědomění o stárnutí a výzvy stravování

Celý život je série změn a to včetně našich stravovacích návyků. Jakmile překročíme padesátku, naše tělo nám začne dávat stopky. Není už tak pružné a odolné, jako když jsme byli mladší. Tak jsem sama zjistila, když mi lékař před pár lety řekl, že musím omezit sůl a třísloviny kvůli vysokému krevnímu tlaku. Selhávala jsem v různých dietách, dokud jsem nezjistila, jaké potraviny jsou pro mě vhodné a které se mi vyplatí vynechat.

Důležitost vyvážené stravy

Strava je důležitá pro naše zdraví a pohodu. Jíst chytrě po padesátce znamená dávat tělu to, co potřebuje, aniž byste se omezili na pár konkrétních potravin. Já si například ráno dopřávám miso polévku s tofu a zeleninou, těstovinami na oběd a večeři rybu nebo pečené kuře s bramborem. Ale stále musím bedlivě sledovat, co jím, abych dodala svému tělu to, co potřebuje.

Co vynechat z jídelníčku

Teď k tomu, proč jste sem vlastně přišli. Co bychom měli po padesátce vynechat z našeho jídelníčku? Za prvé, zpracované potraviny. Ty obsahují spoustu soli, cukru a nasycených tuků, které mohou zvyšovat riziko rozvoje chronických onemocnění. Dále je dobré omezit maso, především červené a zpracované, které je spojováno s vyšším rizikem srdečních onemocnění a rakoviny. Rychlé občerstvení a nadměrné množství alkoholu jsou další na seznamu. A jak jsem zjistila na vlastní pokožce, sůl a třísloviny se také nedoporučují.

Těžké potraviny a jak se vyrovnat s překážkami

S nástupem středního věku také začínáme potřebovat méně kalorií. Nesmíme však zapomínat na potřebu dostatečného příjmu živin. Například, moje Matylda se snaží snížit svou váhu a já jí doporučuju vyhnout se těžkým jídlům ve večerních hodinách. To samé platí i pro mě. Pozdě večer už nepoobědvám se svými oblíbenými nudlemi, ale doma si otevřu konzervu cizrny a udělám si hummus. Mimochodem, cizrna je vynikajícím zdrojem bílkovin i vlákniny!

Zdravé alternativy oblíbených potravin

Možná se ptáte, na jaké potraviny se dát po padesátce zvlášť pozor. Jejich seznam je rozsáhlý, ale základem je zdravé nahrazení těchto 'nebezpečných' jídel. Místo těstovin například zkuste celozrnné varianty s vyšším obsahem vlákniny. Místo červeného masa jsem začala jíst více ryb a drůbeže, což mi pomáhá udržet zdravou hladinu cholesterolu. Omezila jsem i sladkosti a nahradila je ovocem a medem. A nesmíme zapomínat na vodu! Je důležité udržovat dobrý hydratační režim, a pokud nejste fanoušci čisté vody, zkuste ji dochutit ovocem nebo bylinkami.

Úpravy stravování vyžadují čas a trpělivost

Pokud jde o změnu jídelníčku, tak jako s každou změnou, je třeba mít trpělivost. Tak jako u našeho ara papouška Arnošta, který změnu krmiva vždy nosí těžce a potřebuje čas na to, aby si na ni zvykl. A v čem je to podobné změně jídelníčku? Tak jako Arnošt potřebuje čas na to, aby si zvykl na nové krmivo, tak i my potřebujeme čas na to, aby si naše tělo zvyklo na nové stravovací návyky. Ale nemějte strach, s časem si tělo zvykne a tyto změny se stanou vaší novou normou.

Vliv životního stylu na volbu potravin

Na závěr bych chtěla zmínit, jak velký vliv má náš životní styl na to, co jíme. Když jsem byla mladší, žila jsem ve městě, pracovala jsem dlouhé hodiny a často jsem jedla na cestách. Dnes, když žiju v krásném Českém Krumlově a mám více času, jsem schopná věnovat se více pečení, vaření a objevování nových chutí. A víte, co je na tom nejlepší? Že mohu tyto zkušenosti sdílet s mojí rodinou a naučit své děti, Dominika a Matyldu, jak jíst zdravě a chytře.

Závěrem

Ve stručnosti - ve své šedesátce mohu říct, že jsem se naučila jíst zdravěji a chytřeji než kdy dřív. Nemusíte se bát změn, obávat se nových chutí a textur. Důležité je najít rovnováhu mezi tím, co nám chutná, a tím, co je pro nás zdravé. A nezapomeňte, že výsledky nevidíme hned, ale s trpělivostí a vytrvalostí přijdou. Tak jako u našeho Bernského salašnického psa Maxe, kterému trvalo několik týdnů, než se naučil skákat přes překážky, tak i nám to může trvat nějaký čas. Ale když se nám to konečně podaří, budeme na sebe právem pyšní!

Napsat komentář