Jaké jsou zásady správně výživy?

Co je to vůbec ta správná výživa?

Ach jo, správná výživa. To téma může být tak rozmanité a kontroverzní, že když se o tom začne debatovat, každý má svou pravdu. Přitom je to ve skutečnosti celkem prosté - správná výživa by měla být vyvážená, pestrá a hlavně by měla tělu dodávat všechno, co potřebuje k tomu, aby správně fungovalo. Ale co to znamená konkrétně? To si rozebereme krok za krokem. Rozhodně to není jen o odměřování kalorií a makroživin. Je to o tom najít to pravé potěšení v jídle, naučit se naslouchat svému tělu a hlavně si jíst s láskou a radostí. Někdy je to těžké, protože balíčkování obědů do práce nebo plánování večeří může být někdy o nervy, ale co bychom pro zdraví neudělali, že? A s trochou organizace a kreativity je to hned lepší!

Jak se vyrovnat s mánií počítání kalorií

Teď mě možná budete chtít ukamenovat, ale já osobně si myslím, že počítání kalorií je taková minulá věc. Samozřejmě, pro někoho, kdo chce rychle zhubnout nebo má zdravotní problémy, to může být užitečný nástroj, ale pro obyčejného smrtelníka, který chce jen jíst zdravě a cítit se dobře? Nemyslím si. Co je důležitější, je kvalita a pestré spektrum potravin, které do svého jídelníčku zařazujeme. Jistě, je dobré mít přehled, ale nenechme se zotročit čísly na obalech. Raději si vychutnáme ten krásný pocit, když najdeme perfektně zralý avokádo nebo si připravíme salát plný barev a chutí. A ano, i já mám občas pocit, že když nebudu počítat, tak to vyjde špatně, ale pak si vzpomenu na Davidovu větu: "Lenko, všechno s mírou a budeš v pohodě!" a on má pravdu.

Nutriční hodnoty a makroživiny - co bychom o nich měli vědět

Tak dobře, na chvíli se vraťme do světa čísel a podívejme se na to, co to vlastně ty makroživiny jsou a proč bychom o nich měli vědět. Makroživiny jsou v podstatě tři hlavní stavební kameny našeho jídelníčku – bílkoviny, sacharidy a tuky. A každý z nich má svou specifickou funkci. Bílkoviny jsou jako lego kousky, ze kterých se staví naše svaly, sacharidy jsou naše palivo a tuky? No, tuky nám zase dávají energii a pomáhají nám vstřebávat vitamíny. Nyní si možná řeknete, že je to nuda, ale věřte mi, že když budete mít alespoň základní přehled o tom, jak tyto makroživiny ovlivňují vaše tělo, tak se vám bude lépe plánovat jídlo a celkově užívat stravování víc. A nebojte, nemusíte to vzít jako vědu, spíš jako zábavnou hru – zkuste třeba celý den jíst jídla modré barvy a uvidíte, jaké to je zábavné vybírat si potraviny dle barev a nejen dle gramů bílkovin nebo sacharidů!

Čárka mezi dietou a životním stylem

Dieta (a to teď nemluvím o tom, co nám někdo nařídil kvůli zdravotním problémům, ale o tom, co si sami vybereme), by neměla být něco, co nás stresuje nebo omezuje. Měla by to být naše cesta, jak se starat o své tělo, jak mu dopřávat to nejlepší. Je to jako s vztahy, někdy to chce čas a trpělivost, než najdete tu pravou rovnováhu. Ale až ji najdete, je to to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. Ukazuje se, že není nutné jíst každých pět hodin rybu s brokolicí (pokud to samozřejmě nemilujete), ale stačí najít potraviny, které vám chutnají, jsou pro vás dobré a najít způsob, jak je zařadit do svého jídelníčku tak, aby to nebylo vynucené. A pokud si občas dáte kousek dortu nebo pizzu, svět se kvůli tomu nezboří, věřte mi.

Vláknina - neslavný hrdina našich talířů

Mluvím tady pořád o různých potravinách, ale zapomněla jsem na jednoho hrdinu, který si zaslouží víc pozornosti. A to je vláknina. Proč je tak důležitá? No, protože pomáhá našemu trávicímu systému fungovat jako dobře olejovaný stroj. A kde ji najdeme? Ve zelenině, ovoci, celozrnných obilovinách a luštěninách. A víte, co je na vláknině to nejlepší? Kromě toho, že je to skvělý pomocník pro naše zažívání, tak nám dává také pocit sytosti, což nám může pomoct snížit celkový příjem kalorií bez toho, aniž bychom měli hlad. Taky je to dobrý způsob, jak si přirozeně zkontrolovat hladinu cukru v krvi a tím pádem mít více energie během dne.

Voda je život, ale kolik toho vypít?

A nesmíme zapomenout na vodu! Říká se, že bychom měli vypít alespoň 2 litry vody denně, ale kdo to počítá, že? Pravdou je, že voda je naprosto klíčová pro spoustu tělesných funkcí a nejenže nám pomáhá se hydratovat, ale také podporuje naše zažívání a pomáhá nám lépe zpracovávat živiny z potravin. Nevím jak vy, ale já když nemám u sebe láhev s vodou, tak jaksi zapomínám pít, a pak na konci dne jsem překvapená, proč mám takovou únavu a bolest hlavy. Nejlepší je mít nějakou tu oblíbenou láhev nebo hrnek vždy s sebou a popíjet po celý den. A pokud jste jako já a máte raději něco s příchutí, zkuste si do vody přidat pár plátků citronu, okurek nebo bylinek – nápoj má pak úplně jinou dimenzi!

Chutě a jak je s nimi naložit

Nakonec bych se ráda zmínila o chutích. Máme je všichni a občas to může být docela výzva jim odolat. Ale víte co? Občas je to v pohodě jim podlehnout. To neznamená, že jste selhali nebo že jste zničili všechnu svou tvrdou práci. Chutě jsou jen signálem našeho těla, že nám něco chybí nebo prostě jen, že máme na něco chuť. Někdy to může být chuť na něco sladkého, protože jsme unavení nebo stressed. Můj trik? Pokud cítím, že mám na něco opravdu silnou chuť, dám si trošku, ale skutečně jen trošku, abych si chuť utišil, ale neudělal z ní plnohodnotnou svačinu nebo večeři. A pokud to nefunguje, jdeme s Davidem na procházku, aby nás to rozptýlilo a trochu pohnuli. To je vždycky dobrý plán B. Protože jíst by mělo být radost, ne vina, že jo.

Nuže, to bylo mé malé průzkumíčko do světa správné výživy. Doufám, že jsem vás něčím inspirovala nebo vám to alespoň bylo příjemným čtením. A pamatujte, jediná dokonalá dieta je ta, která je pro vás udržitelná, tak najděte tu svou rovnováhu a užívejte si každé sousto!

Napsat komentář