Jak si správně sestavit jídelníček?

Základy sestavování jídelníčku

Nejdříve si promluvíme o základech sestavování jídelníčku. Jak jsem zjistila během svých cest za výživovými poznatky, není to jen o tom, kolik kalorií sníte za den. Jde o to, jak poznali i můj manžel Jakub a já skrze naše vlastní zkušenosti, kvalita jídla je stejně důležitá, pokud ne důležitější. Jakub například miluje sýry a může se snadno přejíst. Ale sestavili jsme jídelníček tak, že se s nimi nijak neomezí, pouze jí různé typy v různých dnech. Přesný plán, jak sestavit jídelníček, který vám bude vyhovovat, vyžaduje porozumění nutričním hodnotám jednotlivých potravin a způsobům, jak je nejlépe kombinovat.

Rozložení makronutrientů

Při sestavování ideálního jídelníčku je klíčové rozložení makronutrientů – tedy bílkovin, sacharidů a tuků. Povím vám, že s Jakubem jsme si na začátku lámali hlavu, jak tyto “makra” vyvážit. Ale po čase jsme zjistili, že jejich rovnováha je v jídelníčku naprosto klíčová. Bílkoviny jsou například stavebním kamenem našich svalů a tuky jsou nezbytné pro řadu tělesných funkcí, jako je tvorba hormonů. A co se týče sacharidů – ty nám dodávají energii. Jakub je milovník brambor, takže se mu v tomto směru daří nadmíru dobře.

Jídlo jako palivo

Myslete na jídlo jako na palivo pro vaše tělo. Ve skutečnosti se naše tělo chová přesně jako motor. Pokud do něj vložíte kvalitní palivo, bude fungovat dobře. Pokud do něj vložíte něco, co motor poškozuje, stroj se nakonec pokazí. Jakub to dokáže popsat ještě lépe. Jednou mi říkal: "Martino, naše tělo je jako skleněná váza, do které každý den vkládáme květiny - pokud tam vložíme krásné růže, váza bude vypadat nádherně. Ale pokud tam strčíme staré větvičky s trním, váza se poškodí a ztratí svůj lesk."

Pestrá strava je důležitá

Vím, že to slyšíte pořád, ale je to pravda - pestrost ve stravě je klíčová! Nemůžete jíst pořád stejné jídlo a očekávat, že to bude pro vaše tělo dobré. Musíte tělu poskytnout různé druhy živin, aby mohlo fungovat optimálně. Střídejte ovoce, zeleninu, obiloviny, maso, luštěniny, mléčné výrobky a další. Jakub, na druhou stranu, měl období, kdy byl posedlý brokolicí. To byl boj, ale nakonec jsme do jeho stravy zapojili i jiné druhy zeleniny. Takže Jakubovi nakonec otevřela dveře i mrkev, a dokonce i kedluben.

Zásada 80/20

Zásada 80/20 je něco, co bychom měli všichni zařadit do naší stravovací rutiny. Jde o to, že 80% vaší stravy by mělo tvořit zdravé, vysoce nutriční potraviny, zbylých 20% potom může být tvořeno potravinami, které si opravdu užíváte a které vás činí šťastnými. Tím neříkám, že si máte každý den dát čokoládovou zmrzlinu - ale pokud je to něco, na co se těšíte, zařaďte si to sem tam do jídelníčku. Jakub a já to tak děláme a naše oblíbené 20% tvoří tiramisu a dobře udělané pivo.

Pravidelnost je klíč

Pravidelná strava je důležitá, ale ne vždy snadná. Důvodem je, že náš metabolismus, tedy proces, kterým tělo využívá a ukládá energii, má svůj vlastní rytmus. Ať už jste ranní ptáče nebo noční sova, je důležité, aby vaše tělo dostávalo pravidelně a v pravý čas přísun živin. V naší rodině máme pravidlo, že nikdy nevynecháme snídani - a to ani Jakub, který rád prospává. Máme také pravidlo, že nejíme 2 hodiny před spaním.

Hydratace

Nakonec bych chtěla zmínit, jak je důležitá hydratace. Náš organismus potřebuje tekutiny k plnění řady důležitých funkcí, jako je transport živin a kyslíku do buněk, regulace tělesné teploty a mnoho dalšího. Jakub a já máme obvykle při sobě vždycky láhev vody a snažíme se pít pravidelně po celý den. Je to jednoduchý zvyk, který má velký vliv na naše zdraví a pohodu.

Napsat komentář