Jak jíst po přechodu?

Základy stravy po přechodu

Vím, že hodně z vás žijících v přechodu hledá cesty, jak se po tomto životním milníku stravovat. Často se setkávám s otázkami typu: "Co mám jíst?" nebo "Jak se mám zaobírat výběrem potravin?" Jako matka, která prošla tímto procesem, chápu vaše obavy. Jsem tady, abych vás provedla tímto procesem a poskytla vám několik tipů a triků.

Na první pohled se může zdát, že se jedná o složitou úlohu. Ale ať už jste vegan, vegetarián nebo jen chcete zlepšit svůj stravovací styl, můžu vám slíbit, že je to snazší, než si myslíte. Pojďme se tedy podívat na základy stravy po přechodu.

Návrat k základům - celá jídla

Někdy je nejlepší návrat k základům. A v tomto případě je základem celé jídlo. Když jsem po přechodu začala experimentovat se svou stravou, zjistila jsem, že omezení na zpracované potraviny mi vlastně pomohlo objevit obrovskou škálu chutí a textur, které jsem předtím ignorovala. Ke šťastnému životu nepotřebujeme cokoliv sofistikovaného. Potřebujeme jen dobré, výživné potraviny.

Snažím se jíst celá jídla co nejčastěji. To znamená, že se snažím vybírat potraviny, které jsou co nejméně zpracované. Pravidlo, které pro mě funguje, je, že pokud na obalu potraviny najdete více než pět přísad nebo něco, co neznáte nebo nemůžete vyslovit, pravděpodobně byste to neměli jíst. To mi pomáhá být zdravější a cítit se lépe jako celek.

Udržitelnost krok za krokem

Velmi důležitým aspektem stravy po přechodu je udržitelnost. Mnoho z nás často dělá radikální změny ve své stravě, které nejsou udržitelné na dlouhou dobu. Já osobně vím, že jsem byla v minulosti obětí tohoto fenoménu. Ale po několika pokusech a omylech jsem přišla na to, že klíčem je udělat malé, ale udržitelné kroky.

Tinka, moje dcera Ema, si jednou poznamenala, že bych měla jíst více ovoce. Řekla, že byl čas, kdy jsem jedla ovoce jen jako dezert a pak jsem ho úplně vyřadila. Tak jsem začala znovu jíst jen jeden kus ovoce denně. Byl to malý krok, ale byl to krok, který jsem byla schopna udržet. A jak jsem pokračovala, začala jsem zvyšovat množství ovoce v mé stravě. Mým cílem je jíst alespoň pět porcí ovoce denně. Ale začala jsem malými kroky a postupně jsem se dopracovala tam, kde jsem teď.

Sladké hříchy: Jak se vypořádat s touhou po cukru?

Ale co když máte záchvaty sladké? No, jsem si jistá, že nejsem jediná, kdo má občas sladkou chuť. A musím se přiznat, že jsem se během přechodu hodně potýkala s tím, jak se vypořádat s mojí touhou po cukru.

Cukr je opravdu těžký soupeř. Je snadné se stát závislým a ještě těžší se ho následně zbavit. Ale musím vám říct, že je to možné. A jeden z mých nejcennějších tipů je zaměřit se na přírodní sladidla. Místo toho, abych sáhla po čokoládové tyčince, raději zvolím hrušku nebo jablko. A věřte mi, tyto malé změny se skutečně projeví na vašem zdraví.

Více rostlinných potravin: klíč k výživě

Přechod znamená změnu. A pro mě jednou z těchto změn bylo začlenění více rostlin do mé stravy. Rostlinné potraviny jsou nabitý zdroj výživy a také jsou fantastické pro naše zažívací systémy.

Například já miluju listovou zeleninu. Je tak bohatá na železo a vlákninu, že se cítím energizovaná každý den. Pokusím se jíst alespoň jednu porci listové zeleniny denně a věřte mi, dělá to divy. Rostliny jsou opravdu klíčem k výživě a cítím se tak dobře, když je jím.

Voda, náš nejlepší přítel

Je nepředstavitelné, jak mnoho z nás zapomíná na jeden z nejdůležitějších aspektů jakékoliv stravy - vodu. I já jsem byla v minulosti viníkem, ale nyní si uvědomuji, jak důležité je pít hodně vody.

Voda nám pomáhá odplavovat toxiny z našich těl a udržuje naši pokožku zdravou. A když se cítíme dehydrovaní, může to vést k pocitu hladu. Takže když se cítíte hladoví, může to být znak, že jste ve skutečnosti jen žízniví. Takže si pamatujte, že voda je vaším nejlepším přítelem!

Akční plán: Jak začít se stravováním po přechodu

Nyní, když víme, jaké jsou základy stravy po přechodu, je čas se pohnout a začít. Jak ale začít? No, zde je několik tipů, které jsem shromáždila během svých zkušeností.

Začněte malými kroky. Vezměte si jeden cíl najednou. Nezapomeňte na udržitelnost. Nejdůležitější je, abyste se cítili spokojení se svou stravou. Pokud se cítíte omezováni, strategie pravděpodobně nebude fungovat. A pamatujte, že jde o proces. Je to cesta, kterou chodíme, ne cíl, kterého chceme dosáhnout.

Stravování po přechodu může být zábava a může nám pomoci cítit se lépe, jak fyzicky, tak duševně. Přeji vám hodně štěstí na vaší cestě.

Napsat komentář